jakość powietrza

Ostatnio dużo słyszy się o problemie smogu w Polsce. Mówi się o tym w wiadomościach, pisze na popularnych portalach społecznościowych i co gorsza… doświadcza na własnych płucach. W okresie jesienno-zimowym warto uważać, kiedy otwieramy okno, gdyż może się to wiązać z wpuszczaniem do środka toksycznych zanieczyszczeń.

Dlaczego na jesień i zimę jakość powietrza znacznie się pogarsza?

Dlaczego na jesień i zimę jakość powietrza znacznie się pogarsza?Na pojawianie się smogu wpływ ma wiele czynników, lecz w tym wypadku jest on ściśle powiązany z okresem grzewczym. Niestety w wielu polskich miastach, takich jak Kraków, stare mieszkania nie są wyposażone w nowoczesne, przyjazne środowisku systemy. Oprócz samych pieców, ważna jest również jakość tego, co do nich wkładamy. Niestety, wielu Polaków wciąż nie zważa na wspólne dobro i pozbywa się śmieci właśnie za pomocą ognia. Nie bez znaczenia jest także palenie w piecach fatalnej jakości węglem. Jest to bardzo szkodliwe dla otoczenia, ponieważ w wyniku spalania tego, co popadnie, wydziela się do atmosfery wiele niebezpiecznych substancji. Niestety, skutkuje to falami znacznie pogorszonej jakości powietrza.

Jak być na bieżąco?

Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa warto być na bieżąco z aktualnym poziomem smogu. Może w tym pomóc przeglądanie wiadomości oraz stron poświęconych tej tematyce. Nieocenione mogą okazać się także mobilne aplikacje, które informują użytkownika o wszelkich zmianach.

Jak sobie radzić w kryzysowe dni?

Co jakiś czas docierają do nas informacje o wyjątkowo złym stanie powietrza. Nie ma sposobu, aby w stu procentach uchronić się przed skutkami smogu. Zaleca się, aby w dni o szczególnym zagrożeniu nie wychodzić z domu bez konieczności oraz nie otwierać okien. Niestety, mało kto posiada taką możliwość.
Na rynku dostępne są specjalne maski, które mają za zadanie pochłaniać zanieczyszczenia zanim dotrą do naszych płuc. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy wyjście z domu jest konieczne, należy jednak pamiętać, że nie uchroni nas ono w stu procentach.

Inną opcją jest zakup oczyszczacza powietrza, który można zainstalować w domu. Oczyszczacz jest zaopatrzony w filtr, który podobnie jak maska pochłania część zanieczyszczeń, poprawiając w pewnym stopniu jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Na tle Europy jakość powietrza w Polsce nie napawa optymizmem. Choć problem wymaga rozwiązania systemowego to warto pamiętać, że tak naprawdę każdy może dołożyć swoją cegiełkę, która wpłynie na poprawę powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here