szpagat

Szpagat, choć jest jedną z prostszych figur akrobatycznych, wymaga intensywnych przygotowań. Na to po jakim czasie uda się go zrobić, ma wpływ kilka czynników. Najważniejszy to stopień rozciągnięcia – osoby, które nie uprawiają regularnie sportu potrzebują większej dawki treningów. Niemniej istotne są predyspozycje genetyczne – niektórzy mają mało rozciągliwe ścięgna i w ich przypadku konieczne są dłuższe przygotowania. Ostatnią kwestią jest wiek, ponieważ im jesteśmy starsi, tym ciało jest mniej elastyczne i gibkie. W zależności od wymienionych czynników, zrobienie pełnego szpagatu może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto jednak wykazać się cierpliwością, ponieważ im częściej będziemy ćwiczyć, tym szybciej zobaczymy efekty.

Jak zrobić szpagat?

Choć szpagat robiony przez akrobatkę wydaje się prosty jak bułka z masłem, rzeczywistość rewiduje nasze umiejętności i bywa bezlitosna dla naszej kondycji. Dlaczego? Bo wykonanie szpagatu to nie lada wyczyn i miesiące ciężkiej pracy nad swoim ciałem. Chciałabyś nauczyć się wykonywać szpagat? Zobacz, jakie ćwiczenia rozciągające przybliżą cię do osiągnięcia celu! Pamiętaj – warunkiem powodzenia całej akcji jest staranność w ich wykonywaniu i sumienność. Musisz ćwiczyć codziennie!

Szpagat – jak prawidłowo się rozciągać?

W treningach przygotowujących do zrobienia szpagatu liczy się nie tylko systematyczność. Ważna jest także odpowiednia technika rozciągania. Choć wydaje się, że takie ćwiczenia nie powinny sprawiać trudności, dużo osób popełnia błędy przy ich wykonywaniu. Nauczmy się zatem jak zrobić szpagat.

jak zrobić szpagat - oto ćwiczenia pomogą zrobić szpagat

Zasady rozciągania do szpagatu

1. Przed ćwiczeniami wykonaj przynajmniej 10-minutową rozgrzewkę – trzeba przygotować tkanki do ekstremalnego wydłużania, w przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji.
2. Nie rób nic na siłę – jeśli będziesz rozciągać się do bólu, za bardzo nadwyrężysz mięśnie i nabawisz się bolesnych zakwasów.
3. Nie spinaj mięśni – rozluźnij się.
4. Ćwicz tak, aby czuć „ciągnięcie mięśnia”, a nie ból.
5. Nie zadzieraj palców! Powinny być zawsze obciągnięte.
6. Przy każdym ćwiczeniu pamiętaj o wyprostowanych kolanach.
7. Pogłębiając rozciąganie, nie wykonuj szarpiących (pulsujących) ruchów – zamiast tego bardzo powoli, w rytm oddechu, stopniowo wydłużaj mięsień. Gdy już osiągniesz maksimum rozciągnięcia, wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej kilkanaście sekund.
8. Zacznij od lekkiego rozciągania, a dopiero potem, systematycznie zwiększaj obciążenie.
9. Zawsze wykonuj ćwiczenia symetrycznie, na obie nogi. Szpagat może się udać tylko wtedy, gdy mięśnie znajdują się w równowadze, tzn. żadna z grup mięśniowych nie jest bardziej rozwinięta od innych.
10. Nie wykonuj statycznego rozciągania przed intensywnym treningiem fitness – może to osłabić „czucie” stawu i obniżyć napięcie mięśni. Zamiast tego możesz zrobić streching dynamiczny.

O czym musisz pamiętać przygotowując ciało do szpagatu?

1. Pamiętaj o porządnej rozgrzewce przed każdym treningiem
2. Zastanów się, czy umiejętność ta jest ci do czegoś potrzebna. Nie ma sensu narażać się na bezcelowe kontuzje w trakcie nauki!
2. Pamiętaj, że ból wyznacza granicę, do której możesz się posunąć w trakcie rozciągania. Z czasem będziesz przesuwać ją coraz dalej.
3. Wszystkie pozycje rozciągające rób POWOLI
4. Gdy uda ci się zrobić szpagat, w jego trakcie napinaj przeciwstawne mięśnie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here