Gluty to przebój ostatnich miesięcy, moda przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, a glutowe szaleństwo trwa wśród dzieci nieprzerwanie od kilku miesięcy. Gluty stały się bardziej popularne niż ciastolina czy piasek kinetyczny. Nie każdy jednak miał do czynienia z tym produktem, nasuwa się więc pytanie – jak zrobić gluta? Czym właściwie są te modne gluty?

Czym jest glut?

jak zrobić glutaJest to niezwykle ciągnąca się maź, która może mieć przeróżne kolory. Konsystencją przypomina właśnie gluta. Świetnie się rozciąga, a przy tym jest odporny na rozerwanie. Co robić z takim glutem? Można się nim świetnie bawić, rozciągać, formować i robić wszystko, na co pozwala wyobraźnia. Pozwalają dzieciom rozwijać zdolności manualne. Gluty, zwane także slime można zakupić w sklepach z zabawkami i supermarketach. W ich ofercie są dostępne zarówno gotowe glutki, jak i kompletne zestawy do ich wykonywania. Na pewno jednak dzieciom sprawi niemałą radość wykonanie gluta własnoręcznie. Dzieci po prostu uwielbiają eksperymenty polegające na mieszaniu różnych składników w celu uzyskania masy o odpowiedniej konsystencji. Poza tym jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż zakup gotowych glutów.

Jak zrobić gluta?

Zatem jak zrobić gluta? Pierwsze próby mogą być niestety trudne i kończyć się niepowodzeniem, jednak z czasem dzieci i ich rodzice stają się ekspertami w tej dziedzinie. Nie warto zrażać się pierwszymi niepowodzeniami – z czasem na pewno dojdziemy do perfekcji w tworzeniu różnych rodzajów slime. Jest to doskonała zabawa sensoryczna, rozwijająca wyobraźnię oraz rozwijająca kreatywność dziecka. Ugniatanie gotowego produktu ma działanie relaksujące i świetnie odstresowuje.

Przepisów na gluty jest wiele, w księgarniach można nawet kupić książki zawierające przeróżne receptury. Co będzie potrzebne do zrobienia gluta? Większość składników zapewne znajdziemy w naszych domach. Jeśli nie, to bez problemu zakupimy je w pobliskim sklepie. Najprostszy glut składa się z płynnego bezbarwnego kleju szkolnego, płynu do prania oraz dowolnego kolorowego dodatku, na przykład barwnika spożywczego, farbki, brokatu lub konfetti. W sklepach dostępne są już kleje przeznaczone specjalnie do wykonania slime.

Przepis na gluta

Jak zrobić gluta z wymienionych wcześniej składników? Do uprzednio przygotowanego naczynia należy wlać klej, do którego dodaje się barwnika. Po dokładnym wymieszaniu kleju z dodatkami powoli dodajemy niewielkie ilości płynu do prania. Klej zetnie się pod wpływem aktywatora, jakim jest właśnie płyn. Należy więc dodawać go bardzo małymi porcjami cały czas dokładnie mieszając miksturę. W ten sposób uzyskamy odpowiednią konsystencję gluta. Kiedy już uzyskamy oczekiwaną konsystencję, ugniatamy produkt w rękach. Nasz glut jest gotowy. Jeśli już opanujemy podstawowy przepis warto wypróbować inne, nieco bardziej skomplikowane.

Na przykład glut z wykorzystaniem płynu do soczewek i sody oczyszczonej. Tutaj również będzie potrzebny klej oraz barwniki. W tym przepisie ważna jest kolejność dodawania poszczególnych składników. Rozpoczynamy od kleju. Następnie dodajemy kilka kropelek płynu do soczewek i dokładnie mieszamy całość. Kolejnym krokiem jest dodanie barwnika i ponowne dokładne zamieszanie całości. Ostatnim składnikiem jest soda oczyszczona. Dodajemy łyżeczkę sody i ponownie dokładnie mieszamy. Składniki ugniatamy do czasu, gdy uzyskamy pożądaną konsystencję. Jak widać przepis nie jest skomplikowany, niemniej jednak może za pierwszym razem się nie udać. Na pewno jednak po kilku próbach osiągniemy pełen sukces.

Inne rodzaje gluta

jak zrobić glutaPrzyjrzyjmy się innym przepisom na gluty. Rodzaj gluta o uroczej nazwie fluffy slime to puszysty glut. Jest bardzo miły w dotyku. Oprócz podstawowego składnika, jakim jest klej, do wykonania puszystego slime będą potrzebne: pianka do golenia i płyn do prania wełny i delikatnych tkanin. Pierwszym składnikiem jak zwykle jest klej, do niego dodaje się stopniowo piankę do golenia. Musi być jej nieco więcej niż kleju. Po dokładnym wymieszaniu dodaje się niewielką ilość płynu do prania. Kolejny raz dokładnie mieszamy, jeśli płynu jest za mało, dodajemy nieco więcej, do chwili aż masa zacznie się odklejać od miski.

Do gluta można dodać kulki styropianowe – taki glut przygotowujemy z kleju w płynie, sody oczyszczonej, płynu do soczewek kontaktowych oraz oczywiście kulek ze styropianu. Kolejność dodawania składników jest taka sama jak w przypadku wcześniej opisanego gluta, kulki styropianowe dodajemy na końcu i ugniatamy masę do czasu aż zostaną one równomiernie rozprowadzone. Jak widać jest wiele sposobów na zrobienie gluta, a składniki są ogólnodostępne i niedrogie. W efekcie mamy super zabawkę, która na dodatek jest wykonywana własnoręcznie przez dzieci. Możemy kombinować z kolorami i dodatkami i stworzyć własną, kolorową kolekcję.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here