Jak się zmierzyć z uzależnieniem

Uzależnienie z reguły zaczyna się niewinnie. Na samym początku często jest niezauważalne i bagatelizowane, zarówno przez osobę chorą, jak i jej najbliższe otoczenie. W jaki sposób je rozpoznać? Jakie kroki podjąć, gdy okaże się, że jesteśmy chorzy? Postanowiliśmy bliżej się temu przyjrzeć.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest pewną granicą pomiędzy czynnością, która sprawia nam przyjemność a przymusem jej wykonywania. Możemy wyróżnić kilka rodzajów uzależnień: fizyczne, psychiczne i społeczne. W dzisiejszych czasach jego źródłem może być bardzo wiele czynników. Najbardziej powszechne są problemy z alkoholem, narkotykami czy hazardem, jednak problem mogą stanowić również gry komputerowe, seks a nawet korzystanie z telefonu czy robienie zakupów. W jaki jednak sposób rozpoznać czy jest się uzależnionym?

Pewne symptomy da się zauważyć w zmianie zachowania lub sposobie spędzania wolnego czasu. Najłatwiej można to jednak stwierdzić po tak zwanym zespole odstawienia. Jeżeli człowiek po całkowitej rezygnacji np. z picia lub hazardu nie potrafi zapanować nad określonymi zachowaniami, to możemy mieć podstawy do stwierdzenia, że jest chory.

Zrozumienie problemu

Pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem jest właściwe zdiagnozowanie problemu. Chorzy mają z tym największy problem, ponieważ do samego końca wydaje im się, że nad wszystkim panują. Co gorsza skutecznie Dlatego bardzo ważna jest pomoc najbliższej rodziny oraz znajomych. To oni powinni uświadomić taką osobę o jej problemie i jak najszybciej nakłonić ją do rozpoczęcia terapii. Leczenie uzależnień w Poznaniu najlepiej rozpocząć od kontaktu z odpowiednim specjalistą, który postawi właściwą diagnozę oraz opracuje plan wychodzenia z nałogu.

Podjęcie właściwego leczenia

Nie ma jednej uniwersalnej metody na skuteczną walkę z nałogiem. Leczenie uzależnień w Poznaniu może różnić się od tej zastosowanej w ośrodku w innej miejscowości. Sposób leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju uzależnienia. Wspólnym mianownikiem jest na pewno psychoterapia, przeprowadzana przez odpowiednio wykwalifikowanego psychologa lub psychiatrę.

Najskuteczniejszą metodą walko z uzależnieniem jest umieszczenie chorego w zamkniętym ośrodku. Dzięki temu zostanie on całkowicie odizolowany od wszelkich czynników zewnętrznych. Będzie również pod całodobową opieką terapeutów, którzy zastosują wobec niego indywidualną terapię. Dodatkowo podczas spotkań grupowych pozna inne osoby, które zmagają się z tym samym problemem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here