Jak poprawić swoją zdolność kredytową planując wzięcie kredytu hipotecznego

Dla wielu osób kredyt hipoteczny to jedyne rozwiązanie pozwalające sfinansować zakup własnego mieszkania. Ceny na rynku nieruchomości nieustannie rosną, więc kredytobiorcy muszą spełniać coraz więcej wymogów, by otrzymać pozytywną decyzję w banku. Kluczowa jest zdolność kredytowa oraz nienaganna historia płatności poprzednich zobowiązań. Czy osoby, które miały kiedyś problemy z regulowaniem należności mają szansę na uzyskanie kredytu mieszkaniowego? Czy można sprawdzić i poprawić swoją wiarygodność kredytową, planując wnioskowanie o finansowanie? Jak działają kalkulatory hipoteczne i czy warto z nich korzystać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Na to, czy otrzymasz kredyt mieszkaniowy (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-mieszkaniowy#santander=5&1=2), wpływ ma nie tylko Twoja historia i wiarygodność kredytowa, lecz także szereg innych czynników. Na zdolność do spłacenia zobowiązania w terminie składają się m.in.:

  • wysokość i źródło dochodu,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • koszty wszystkich zobowiązań (kredyty, stałe opłaty, wydatki na życie),
  • wiek,
  • stan cywilny.

Umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, daje największe szanse na uzyskanie kredytowania. Działalność gospodarcza przynosząca wysokie zyski także jest przepustką do pozytywnej decyzji w banku. Większe prawdopodobieństwo na uzyskanie finansowania mają kredytobiorcy, którzy są w stanie wnieść wyższy niż wymagany przez instytucję bankową wkład własny do kredytu.

Chcesz sprawdzić, czy bank może Ci zaoferować swoje produkty finansowe? Wykorzystaj do tego celu kalkulator zdolności kredytowej – hipoteczny, by ocenić, na jaką nieruchomość możesz sobie pozwolić.

Jak można ją poprawić?

Po wprowadzeniu danych do kalkulatora okazało się, że spłata kredytu nie będzie możliwa? Nic straconego! Zawsze możesz poprawić swoją zdolność kredytową i zwiększyć szansę na otrzymanie finansowania. Kredytobiorca, który nigdy nie miał zobowiązań względem instytucji bankowych, a rozważa kupno mieszkania lub domu w pojedynkę musi liczyć się nie tylko z trudnościami, lecz także gorszymi warunkami kredytowania. Prowizja banku, oprocentowanie oraz rata kredytu hipotecznego są niższe, gdy starają się o niego np. małżonkowie. Zdolność kredytowa dwóch pracujących osób, mogących przedstawić zaświadczenie o wysokości zarobków jest większa. Nie znaczy to jednak, że tylko kredytobiorcy, którzy pozostają w związku małżeńskim, są w stanie poprawić swoją wiarygodność w oczach banku.

Równie dobrym rozwiązaniem jest wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy z rodzicem lub rodzeństwem. Dochody, które brane są wtedy pod uwagę, zdecydowanie ułatwiają pozyskanie finansowania. Kalkulator hipoteczny pomoże Ci określić, na jaką konkretnie kwotę możesz wówczas liczyć i jak wysoka będzie rata.

Wkład własny do kredytu

Każdy doradca kredytowy wskazuje również, że na poprawę zdolności do spłaty zobowiązania w terminie wpływ ma wkład własny, a konkretnie jego wartość. Im będzie on wyższy, tym większa szansa na otrzymanie kredytu i jednocześnie uzyskanie lepszych warunków w banku. Niższa kwota finansowania pozwala także na skrócenie okresu kredytowania. Co do zasady wynosi on do 30 lat, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wnioskować o rozłożenie zobowiązania na 5, 10 czy 15 lat.

Pożyczka hipoteczna

Osoby, które dysponują większą sumą pieniędzy, mogą pomyśleć o innym produkcie bankowym. Pożyczka hipoteczna (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/pozyczka-hipoteczna) funkcjonuje na zasadach podobnych do kredytu. Główne różnice stanowią tu:

  • okres kredytowania – wynosi on do 20 lat,
  • wysokość wkładu własnego – pożyczka może pokryć do 60% wartości nieruchomości,
  • maksymalna kwota finansowania – do 500 000 zł,
  • wysokość RRSO – jest ono wyższe niż w przypadku kredytu.

Koszty kredytu – kalkulator hipoteczny

Wiesz już, co wpływa na Twoją zdolność kredytową i jak ją poprawić. Gdy tego dokonasz, nie pozostanie Ci nic innego jak porównanie produktów różnych instytucji finansowych. Możesz zacząć od tej, w której masz swój osobisty rachunek bankowy. Jednak efektywniejszym rozwiązaniem są kalkulatory kredytowe. Pozwalają one na szybkie sprawdzenie ofert w wielu bankach w tym samym czasie. Po określeniu kwoty, jaką chcesz uzyskać oraz wprowadzeniu liczby rat i wysokości wkładu własnego otrzymasz przejrzyste zestawienie kredytów hipotecznych. Dzięki temu z łatwością wybierzesz produkt, który najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby i możliwości finansowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here