Elektrolity - czym są i jak działają na organizm?

Są niezbędne do funkcjonowania organizmu i jego właściwego nawodnienia. Sprawdź, jak zadbać o prawidłowy poziom elektrolitów.

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę są elektrolity? To składniki wszystkich płynów ustrojowych w Twoim organizmie, których zadaniem jest przewodzenie impulsów elektrycznych między komórkami. Właśnie dlatego są niezbędne do jego prawidłowej pracy.

Najważniejsze elektrolity to sód, potas, wapń, magnez i chlorki.

  • Potas wpływa na pracę układu nerwowego i mięśniowego, także serca; jest istotny w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi
  • Sód jest jednym z najważniejszych składników odpowiadających za prawidłowe nawodnienie organizmu; to właśnie sód Twój organizm najłatwiej traci, gdy się przegrzeje
  • Magnez – jest pomocny w prawidłowym funkcjonowaniu nerwów i mięśni; jego wyższy poziom przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia
  • Wapń – to kolejny składnik, który wpływa na pracę mięśni, prawidłowe krzepnięcie krwi oraz prawidłową pracę enzymów trawiennych
  • Chlorki są istotne z punktu trawienia, bo biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku

Kiedy może dojść do obniżenia poziomu elektrolitów?

Najczęściej jest to związane z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Może mieć ono miejsce, gdy za mało lub nieprawidłowo pijesz.

Powinno się wypijać od 2-2,5 litrów płynów dziennie, ale również ważne jest  to, w jaki sposób to robisz. Najlepiej wypijać co godzinę jedną szklankę wody lub innego płynu. Do obniżenia poziomu elektrolitów może też dojść, gdy mocno się zgrzejesz podczas treningu lub upałów i wtedy dużo lepszy efekt w przywróceniu ich wyższego poziomu dadzą elektrolity do picia.

Jakie są sygnały, że możesz mieć obniżony poziom elektrolitów?

Przy obniżonym poziomie elektrolitów, na przykład magnezu, możesz mieć większe problemy z koncentracją, mniej energii oraz czuć większe zmęczenie i znużenie. Precyzja mięśni też może być inna i możesz mieć wrażenie, że szybciej się męczysz na przykład podczas treningu. Wtedy warto wiedzieć, jak uzupełnić elektrolity.

Jak uzupełnić elektrolity?

Zastanawiasz się, czym nawodnić organizm? Zwykła woda źródlana nie wystarczy, zwłaszcza gdy dużo się pocisz. Dużo lepsza jest woda mineralna. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym czy po treningu najlepsze będą elektrolity do picia, rozpuszczane w wodzie. Jeśli nie masz ich pod ręką możesz wykonać domowy izotonik, dodając do wody łyżeczkę soli i miodu. Działa wprawdzie słabiej niż gotowe elektrolity do picia, ale lepiej od zwykłej wody.

Warto zadbać o wysoki poziom elektrolitów również wtedy, gdy masz przed sobą ważny projekt w pracy, na uczelni czy ogólnie wzmożony wysiłek intelektualny. Elektrolity do picia, dzięki obecności magnezu , pomagają w zmniejszaniu uczucia zmęczenia.

Bibliografia:

  1. medicalnewstoday.com
  2. medonet.pl
  3. mp.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here