Do czego przyda się amortyzator siedzenia

Rolnictwo to zdecydowanie ciężki kawałek chleba dla każdego, kto żyje z uprawy własnej ziemi. Jedynie patrząc z zewnątrz, z perspektywy człowieka który z rolnictwem wiele wspólnego nie ma, może się wydawać że wszystko jest szybkie, łatwe i przyjemne. Tymczasem rolnicy nierzadko spędzają w swoich ciągnikach całe dnie, orząc pola, bronując, siejąc i tak dalej. By po kilku dniach tak intensywnej pracy nie nabawić się problemów natury zdrowotnej, warto mieć wygodną pozycję w traktorze. To natomiast nie będzie możliwe, bez dobrego amortyzatora siedzenia. Sprawdzamy dlaczego ten podzespół jest tak niezbędny i ważny w rolnictwie.

Amortyzacja w ciągniku rolniczym

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że znakomita większość traktorów nie posiada w ogóle zawieszenia. Powoduje to, że każdy wybój po którym ciągnik przejeżdża, jest boleśnie odczuwalny wewnątrz kabiny. Pola natomiast nie są równe, często ziemia jest wręcz wyjątkowo pofalowana. Właśnie dlatego amortyzator siedzenia jest tak niezbędny, jeżeli już po kilku godzinach pracy nie mają boleć nad wszystkie mięśnie, a zwłaszcza kręgosłup. Jest to bowiem jedyna rzecz, która zapewnia łagodzenie wybojów i nierówności, tak by nie docierały od powierzchni do naszego ciała. Warto więc inwestować w dobrego rodzaju produkty tego typu, ponieważ są one jedynym, co zapewnia nam komfort w trakcie pracy. Z amortyzatorem siedzenia będziemy w stanie pracować na polu cały dzień bez przerwy, natomiast nie posiadając tego rozwiązania trudno byłoby wytrzymać choćby kilkadziesiąt minut. Potwierdzi nam to każdy rolnik, którego tylko zapytamy o amortyzację w traktorze.

Montaż amortyzatora w traktorze

Tytułowe urządzenie może być albo częścią struktury samego siedzenia, albo też stelaża na którym siedzenie jest montowane. Trzeba sobie przede wszystkim powiedzieć, że wyjątkowo mało ciągników wychodziło bez żadnego rozwiązania, które miałoby tłumić drgania. Amortyzator siedzenia montowany był już w traktorach rodzimej produkcji, które były sprzedawane w latach głębokiego PRL. Często w takich maszynach stare amortyzatory są już bardzo mocno zużyte, co powoduje że dobrym pomysłem jest ich wymiana na nowe. Aby zamontować lub wymienić ten podzespół, musimy przede wszystkim odkręcić siedzenie i sprawdzić jaki system mocowania został zastosowany. Jeżeli amortyzator siedzenia jest częścią jego samego, będziemy mogli wygodnie wymienić go poza ciągnikiem, ustawiając siedzenie np. na stole warsztatowym. Jeżeli natomiast jest on elementem stelaża, to pracę będziemy musieli wykonać na samym ciągniku, po uprzednim zdjęciu siedziska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here