Badanie słuchu u dzieci

0
1895

Jeżeli mamy do czynienia z upośledzeniem słuchu u dzieci i noworodków, które nie są w stanie zrozumieć i zasygnalizować zaistniałego problemu. Jak zatem stwierdzić, że nasze dziecko ma problemy ze słuchem? Z pomocą przychodzą specjalistyczne badania słuchu.

Niemowlęta między 7. miesiącem, a 3. rokiem życia

Badanie słuchu u dzieci w grupie wiekowej między 7. miesiącem, a 2. rokiem życia, również ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój. Badania przeprowadzane wśród niemowląt polegają na wysyłaniu prostych dźwięków, takich jak grzechotka, bębenek, trąbka itp. i obserwowaniu reakcji dziecka na wysyłane bodźce. Jeżeli niemowlę nie reaguje prawidłowo bądź wcale, jest to istotnym wskazaniem do dokładniejszych badań przeprowadzanych przez specjalistów z dziedziny audiologii.

Badania słuchu u dzieci w wieku od 2 do 3 lat polegają na sprawdzeniu odbioru bodźców słuchowych poprzez zabawę. Zazwyczaj polega ona na wydaniu dziecku prostego polecenia, takiego jak dotknięcie zabawki po odtworzeniu dźwięku.

Dzieci starsze

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poddawane są tzw. tympanometrii. Jest to badanie polegające na wywołaniu drgań błony bębenkowej ucha, poprzez ciśnienie powietrza. Ruch błony bębenkowej rejestrowany jest za pomocą urządzenia zwanego tympanometrem, z którego odczyt pozwala na wykrycie zmian w ciśnieniu ucha wewnętrznego. To badanie wykonywane jest wśród starszych dzieci, ponieważ wymaga ono od diagnozowanego spokoju i wyciszenia.

Badania słuchu u dzieci są konieczne do wykrywania ewentualnych upośledzeń bądź uszkodzeń tego zmysłu. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie nie tylko umożliwią prawidłowy rozwój pociechy, ale także przyczynią się do podwyższenia komfortu życia w jego późniejszych latach. Obowiązkiem każdego odpowiedzialnego rodzica jest dbanie o szczęście swojego potomstwa, a zdrowe dzieciństwo jest z pewnością jednym z najważniejszych elementów tego szczęścia. Poznaj też mity o aparatach słuchowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here